Triatlon

Triatlon je vytrvalostný šport, v ktorom sa kombinuje plávanie, cestná cyklistika a beh. Pretekári absolvujú disciplíny v tomto poradí. Jednotlivé preteky sa konajú na rôzne vzdialenosti, v olympijskom triatlone sa súťaží v plávaní na 1 500 metrov, jazde na bicykli na 40 km a beh na 10 km.

Preteky sa konajú bez prestávky, jedna disciplína nadväzuje na druhú. Víťazom je triatlonista, ktorý ako prvý prekročí cieľovú čiaru.

Kritické sú fázy v depe medzi jednotlivými disciplínami. Súťažiaci si v depách menia oblečenie i obuv na ďalší segment. Počas pobytu v depe sa čas nezostavuje, mnohí tam môžu stratiť či získať cenné sekundy.

Triatlon vznikol v Spojených štátoch v 70. rokoch 20. storočia, od roku 2000 je súčasťou olympijského programu. V Sydney 2000 viac ako pol milióna divákov lemovalo ulice mesta, aby povzbudilo triatlonistov.

 

FAKTY A ČÍSLA
– Triatlon má na Európskych olympijských festivaloch mládeže premiéru práve v Banskej Bystrici 2021.
– Triatlon bol jedným z 20 športov v rámci programu premiérových Európskych hier v Baku 2015. V hlavnom meste Azerbajdžanu súťažilo celkom 130 triatlonistov – 65 mužov a 65 žien.